top of page

Фасадни облицовки

Вентилируемите фасади са се доказали от години при новото
строителство и модернизацията на стари сгради.

izgrev building
imo real buildings
starlight buildings
lighthouse resort
smurch building

Същност на вентилируемите фасади

Вентилируемите фасади представляват външна стена с топлоизолация върху „правилната“ от гледна точка на строителната физика външна страна на сградата и е допълнителна защита от атмосферни влияния. Това е технически най-надеждната и най-малко изложена на щети конструкция на външна стена.

Окачените вентилируеми фасади се отличават с високо техническо качество. Разделянето на топлоизолация и защита от атмосферни влияния осигурява фасада с голяма надеждност по отношение на обработката и конструкцията. Също така различните облицовъчни материали позволяват разнообразно оформление. Не на последно място тези конструкции са особено рентабилни поради голямата продължителност на експлоатация и ниските разходи за поддръжка.

Вентилируемите фасади се полагат винаги с помощта на подконструкция от горещо поцинковани стоманени или алуминиеви профили. Топлоизолацията се монтира между профилите. Може да се покрие с паропропусклива мембрана. Всички дистанционери и крепежни елементи са от неръждаема стомана. Последният слой е камъка, който може да бъде варовик, травертин, гранит и други.

Основни елементи на вентилируемите фасади

Функционалните слоеве на една вентилируема фасада са: носеща стенна подконструкция, топлоизолация, окачваща система от хоризонтални и вертикални носещи профили и облицовъчен слой от каменни плочи.

Стената е опорната точка за цялата система. Съществените за нея параметри са отклонението на стената по вертикала и хоризонтала, както и отклоненията при ъглите.

Подконструкция

Носещата подконструкция се състои от рамкови структурни елементи, обхващащи цялата фасада. Тя има за цел да поддържа външната фасадна облицовка и да разпределя натоварването от вятъра върху основната носеща конструкция. От значение при избора на скрепителни средства е материалът, от който е изпълнена опорната стена и евентуално степента ѝ на износване.

Топлоизолация

Изборът на топлоизолация има важно значение. Топлоизолационният слой, който се поставя между стената и фасадната облицовка, защитава стената от замръзване, изравнява температурните ѝ колебания и възпрепятства появяването на деформации, особено неблагоприятни при високите сгради.

Каменната или минерална вата е предпочитан материал, защото освен добрите си топлоизолационни качества, създава ефективна преграда срещу шума. При нашите климатични условия е препоръчителна вата с дебелина от 80 до 120 мм или едностранно каширана каменна вата на плочи с дебелина от 5 до 12 см и по-голяма плътност – средно 50-80 кг/м³.

Следва вентилационен слой, разположен между топлоизолацията и външната облицовка. Дебелината му трябва да варира в границите 3-5 см, за да се осигури добра циркулация на въздуха. Въздушното пространство работи на принципа на тягата – въздухът в него се движи заради разликата в налягането и не позволява събиране на атмосферна и вътрешна влага на повърхността на стената. Този слой извежда дифузната влага извън сградата и елиминира попадналата във външната облицовка вода. През лятото вентилационният слой предпазва сградата от проникване на горещ въздух, а през зимата действа като допълнителна топлоизолация.

Фасадната субконструкция е система от носещи профили, монтажни конзоли и аксесоари, които позволяват всеки елемент да се движи свободно, според собствения си коефициент на разширение, както и да поема динамични натоварвания. Конзолите са елементи, които носят фасадната конструкция и я закрепват към строителната основа. Освен собственото тегло те понасят и усилията от ветровото натоварване. Методът на закачване позволява използването на плочи с най-разнообразен растер, давайки възможност на фантазията на архитектите за оформяне на сградата.

Основните предимства на вентилируемите фасади са:

  • Отлична топлоизолация и паропропускливост. Намаляват се топлинните загуби през зимата и проникването на горещ въздух през лятото. Въздушното пространство благоприятства отделянето на строителната влага навън.

  • Повишават хидро и шумоизолацията, защитата срещу сняг, дъжд и конденз от вътрешна страна на стената.

  • Позволяват да се поемат големи температурни амплитуди, без да се променят качествата на външната обшивка.

  • Могат да се монтират по всяко време на годината, поради липсата на мокри процеси.

  • Вграждане на негорими облицовъчни материали – камък, подконстукция и каменна вата.

  • Лесна поддръжка и подмяна на наранените участъци.

  • Дълъг живот – над 50 години.

Същност на контактните фасади:

Контактната фасада представлява директен монтаж на каменни плочи върху фасадата посредством лепило.

D-VDVRgU8AE-VHZ.jpg

Разгледайте нашите завършени проекти

Контакти

Тел

+359 886 644 285

Email

Адрес

ул. "Славовица" 41,

София, България

Социални мрежи

  • Facebook
  • LinkedIn

© 2024 Балкан Стоун Консулт. Powered and secured by Wix

Нагоре

bottom of page