Повече за камъните – характеристики и приложения
- Elina Firkova
- 22.01.2024 г.
- време за четене: 4 мин.

Варовикът е бяла седиментна скала, съставена предимно от калциевкарбонат. По своя произход варовиците могат да бъдат хемогенни,биогенни и кластични (изградени от преотложени парчета варовик).Варовикът е лесно достъпен и сравнително лесен за нарязване наблокове или по-сложна резба. Варовикът е дълготраен и издържа добре на експозиция, което обяснявазащо много руини от варовик оцеляват. Той обаче е много тежък, което гоправи непрактичен за високи сгради и сравнително скъп като строителенматериал.Варовикът е бил най-популярен в края на 19 и началото на 20век. Гарите, банките и други структури от онази епоха обикновено са билинаправени от варовик. Използва се като фасада на някои небостъргачи, носамо в тънки плочи за покриване, а не като твърди блокове. Варовикът също е бил много популярен градивен елемент презСредновековието в районите, където е възникнал, тъй като е твърд, издръжливи често се среща при лесно достъпни повърхностни експозиции. Многосредновековни църкви и замъци в Европа са направени от варовик. Варовикът обикновено е бял до сив на цвят. Варовикът, който енеобичайно богат на органични вещества, може да бъде почти черен на цвят,докато следите от желязо или манган могат да дадат варовик почти бял дожълт до червен цвят. Плътността на варовика зависи от неговата порьозност,която варира от 0,1% за най-плътния варовик до 40% за креда, плътниятваровик може да има якост на смачкване до 180 MPa . Засравнение, бетонът обикновено има якост на смачкване около 40 MPa.
Мраморът като естествен природен камък мраморът се отличава с голяморазнообразие от цветове. Това разнообразие и добрите якостнихарактеристики го правят предпочитан материал в строителството. Имависока устойчивост на топлина и влажност. Това не бива да се забравя и дасе отчита, когато се прави проект на сграда и нейната фасада. Той един отнай-красивите естествени камъни, а полирани каменните плочи могат дапредадат изискан и много красив външен вид. Мраморът е метаморфна скала, съставена отпрекристализирани карбонатни минерали , най-често калцит или доломит. Мраморът обикновено се използва за скулптура икато строителен материал. Мраморът е скала, получена в резултатна метаморфизъм на седиментни карбонатни скали , най-често варовикови или доломитни скали. Метаморфизмът причинявапроменлива прекристализация на първоначалните карбонатни минералнизърна. Получената мраморна скала обикновено е съставена от взаимносвързана мозайка от карбонатни кристали . Първичните седиментни текстури иструктури на оригиналната карбонатна скала (протолит) обикновено самодифицирани или унищожени.Чисто бял мрамор е резултат от метаморфизма на много чист(лош силикат) варовик или доломит протолит. Характерните завихрянияи жилки на много цветни мраморни разновидности обикновено се дължат наразлични минерални примеси като глина , тиня , пясък , железниоксиди или рог, които първоначално са присъствали като зърна или слоеве въвваровика. Зеленото оцветяване често се дължи на серпентин, получен отпървоначално богат на магнезий варовик или доломит с примеси на силициевдиоксид . Тези различни примеси са мобилизирани и прекристализирани отсилното налягане и топлина на метаморфизма.Киселините увреждат мрамора, тъй като калциевият карбонат в мраморареагира с тях, отделяйки въглероден диоксид (технически казано, въглероднакиселина , но това бързо се разлага до CO 2 и H 2 O):CaCO 3 (s) + 2H + (aq) → Ca 2+ (aq) + CO 2 (g) + H 2 O (l)По този начин оцетът или други киселинни разтвори никога не трябва да сеизползват върху мрамор. По същия начин външните мраморнистатуи, надгробни камъни или други мраморни конструкции са повредениот киселинен дъжд .
Травертин – Травертинът е поликристален материал, образуван отминерали на калциев карбонат (арагонит и по-малко калцит). Отнася се къмгрупата на мраморите, порест е и се отличава с малка плътност.Вследствие на кристалната зърнеста структура се полира добреТравертинът често има влакнест или концентричен вид и съществува вбели, жълтеникави, кремави и дори ръждясали сортове. Образува се в процесна бързо утаяване на калциев карбонат , често в устието на горещ извор иливъв варовикова пещера. Травертинът е сухоземна седиментна скала , образуванаот утаяване на карбонатни минерали от разтвор в подземни и повърхностниводи или геотермално отопляеми горещи извори . Травертинът получава името си от бившия град, известен като Тибур вдревни римски времена. Древното име на камъка е било lapis tiburtinus ,което означава камък тибур , който постепенно се е повредилдо травертино (травертин). Травертинът често се използва като строителен материал . Колизеума енай-голямата сграда в света изработена предимно от травертин. Той може също да бъде полиран до гладко, лъскаво покритие и се предлагав разнообразни цветове от сиво до коралово-червено. Травертинът се предлаганай-често в размери на плочки за подови инсталации.До 80-те години Италия имаше почти монопол върху световниятравертинов пазар; сега значителни доставки се добиват главно в Турция,Иран, Мексико и Перу. Оникс – Естествен природен полускъпоценен камък, вариация нахалцедона и част от групата на кварца. Подходящ е за облицовка на външнии вътрешни стени, защото притежава много добри свойства – високотониво на паропускливост е това свойство на оникса, което го правипредпочитан материал за екстериорни решения.
Ониксът е красив финозърнест камък с характерни шарки и се предлага вразлични нюанси на жълто, кафяво, зелено, черно, бяло, червено и др. Тозикамък е уникален поради богатите си слоеве и жилки, които са били естественообразувани благодарение на растежа и отлагането на силициеви материаликато кварц и моганит в продължение на хилядолетия.Като естествен материал, всяка плоча от оникс изглежда различно ипридава уникален характер на пространството. Ониксът се откроява, защото еполупрозрачен камък, който пропуска светлина при осветяване отзад. Ониксътнамира приложение в модерната интериорна архитектура С естествена красотадонесе топли топли цветове. Камък оникс често се използва за декорация наинтериорни и екстериорни архитектури, които трябва да привлекат вниманиетокато: облицовъчни фасади, фоайета, в декорацията на рецепции и др.Може да се използва по много начини върху различни вертикални ихоризонтални повърхности под формата на плотове, подове, плот за банкетнимаси, малки острови, странични масички или масички за кафе и др. които могатда бъдат осветени с подсветка, за да се подобри и подчертаеполупрозрачността на камъка. Може да се използва и за създаване на мивки,камини и стени и плочки и може да бъде издълбан за създаване на основи налампи, купи, вази и други декоративни акценти. Ониксът се комбинира елегантно с материали като тъмно дърво, стоманаи стъкло. Има различни разновидности на цветове и шарки, като меден оникс,зелен оникс, бял кристален оникс и бял тигров ониксМного е важно обаче да знаете ограниченията на камъка, което ще випомогне да определите как най-добре да го включите във вашето пространство. Той е мек и крехък материал, склонен към напукване, така че трябва дасе използва селективно и само в зони с малък трафик или в пространства,които не са подложени на груба употреба. По-големите плочи от оникс сазакалени с мрежа, смола или стъклопласт, което ще им придава адекватна здравина.
Съвети за поддръжка:
Ониксът изисква много грижи и поддръжка, за да запази естествената сикрасота.За почистване се използват само меки сапуни. Не се използвайтпочистващи препарати на киселинна основа, тъй като те могат да корозират ида наранят повърхността. Препоръчва се всяка година да се запечатва отновокаменната повърхност.Ониксът е крехък камък, който лесно може да се счупи, ако не се работивнимателно. Следователно е препоръчително камъкът да бъде монтиранпрофесионално. Докато знаете как да се грижите правилно за него и сте наясно сограниченията на камъка, вашето парче оникс може да бъде истинскопроизведение на изкуството, което може да се предава от поколения насам.
Гранит – Гранитът е една от най-разпространените магменискали. Притежава отлични показатели като: нисководопоглъщане и висока устойчивост на атмосферни влияния.Отличава се с много високи якостни характеристики и намирашироко приложение в строителството. Това е един от най-прилаганите материали.
Базалт – Това е един от най-дълготрайните строителниматериали. Намира приложение както в екстериора насградата, така и за екстериорни решения, като цокли на сгради.Основен компонент в състава на базалта е силициевиятдиоксид. Скалата е получена в резултат на изригване навулкани и последващото изстиване на лавата.
Comments